२२ माघ २०७९, आईतवार

लुम्बिनीमा सत्ता गठबन्धनलाई धक्का
  • न्युज मानसराेवर

बुटवल\लुम्बिनी प्रदेशमा सत्तारुढ गठबन्धनले बनाएको चुनावी रणनीति असफल भएको छ । कांग्रेस र माओवादीले एकलरुपमा लड्दा पनि जित्ने संभावना भएका क्षेत्रहरुमा यति ठूलो गठबन्धन हुँदा पनि प्रभावशाली नेताहरुले जित निकाल्न सकेनन् ।

प्रतिनिधि सभामा २६ निर्वाचन क्षेत्र रहेको लुम्बिनीमा नेपाली कांग्रेसले भागवण्डामा १४ क्षेत्र पाएकोमा ६ क्षेत्र मात्रै जितेको छ । नेपाली कांग्रेसले बलियो आधार मानेका र यसअघि पटक पटक चुनाव जितेका नवलपरासी २ का देवेन्द्रराज कंडेल, रुपन्देही ५ का भरत शाह, अर्घाखाँचीमा पुष्पा भुसाल, कपिलवस्तु ३ मा अभिषेकप्रताप शाह र रुपन्देही ३ मा बालकृष्ण खाणले फराकिलो मतान्तरले पराजय भोगेका छन् ।

गठबन्धनमा ७ क्षेत्र पाएको नेकपा माओवादी केन्द्रले ३ क्षेत्र मात्रै जितेको छ । यसअघि ७ क्षेत्रमा जितेको उसलाई ती क्षेत्र जोगाउन गठबन्धनको बलले समेत साथ दिएन । कपिलवस्तु १ मा माओवादी सचिव बलदेव, बाँके १ मा संघीय मन्त्री महेश्वर गहतराज, बर्दिया २ मा सुरेस पन्त यसअघि सो पार्टीले जितेका क्षेत्रमा पराजित भएका छन् भने माओवादी कोटामै टिकट पाएका पूर्वएमाले नेता घनश्याम भुसाल रुपन्देही १ मा फराकिलो मतान्तरले पराजित भएका छन् । माओवादीका लागि एमाले महासचिव शंकर पोखरेल हराउनु नै लुम्बिनीको ठूलो उपलब्धी बनेको छ ।

नेकपा एसले भागवण्डमा पाएको ४ सीटमध्ये १ मा उम्मेदारी खारेज भएर गुमेको छ भने ३ मध्ये १ सीटमा मात्रै जित भएको छ । पाल्पामा सोमप्रसाद पाण्डे, गुल्मीमा रामकुमारी झाँक्री बलियो गठबन्धन भएर पनि जित्न सकेनन् तर दाङमा मेटमणि चौधरी गठबन्धनको बलमा विजयी भएका छन् ।

गठबन्धनमा भएको जनमोर्चाले संघ र प्रदेशमा पाएको एक एक सीट गुमाएर रित्तै भएको छ । प्युठानमा मोहनविक्रम सिंहको श्रीमती दुर्गा पौडेललाई संघ तथा अर्घाखाँचीमा सागर केसीलाई प्रदेशमा भागवण्डामा उम्मेदार बनाएपनि जित्न सकेनन् ।

सत्ता गठबन्धन बलियो देखिए पनि उनीहरुको अन्तरद्वन्द्वमा एमाले खेल्यो र अधिकांश स्थानमा एकल लडेर पनि जीत निकाल्यो । कपिलवस्तुको क्षेत्र नं २ मा ३ सय मत, दाङको क्षेत्र नं २ मा १९२ मत र गुल्मीको क्षेत्र नं १ मा पनि निकै कम अन्तरमा एमालेका उम्मेदार पराजित भएका छन् ।

लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रतिनिधिसभामा विजेताहरु

नेकपा(एमाले)

१ रुपन्देही–५ बासुदेव घिमिरे

२ अर्घाखाँची टोपबहादुर रायमाझी

३ प्यूठान सूर्य थापा

४ गुल्मी–२गोकर्ण विष्ट

५ बाँके–१ सूर्य ढकाल

६ कपिलवस्तु १ बलाराम अधिकारी

७ पाल्पा १ नारायण आचार्य

८ पाल्पा २ ठाकुर गैरे

९ रुपन्देही २ विष्णु पौडेल

१० कपिलवस्तु ३ मंगल गुप्ता

११ रुपन्देही १ छविलाल विश्वकर्मा

नेपाली कांग्रेस

१ बाके–३ किशोरसिंह राठौर

२ दाङ–३ दीपक गिरी

३ बर्दिया १ संजय गौतम

४ पश्चिमनवलपरासी १ विनोद चौधरी

५ गुल्मी १ चन्द्र भण्डारी

६ सुरेन्द्रराज आचार्य कपिलवस्तु २

नेकपा (माओवादी केन्द्र)

१ रुकुम पश्चिम पूर्णबहादुर घर्तीमगर

२ रोल्पा बर्षमान पुन

३ दाङ–२ रेखा शर्मा

राप्रपा

१ बाँके–२ डा. धवलशम्सेर राणा

२ नवलपरासी २ धु्रवबहादुर प्रधान

३ रुपन्देही ३ दीपक बोहोरा

नेकपा एस

१. मेटमणि चाैधरी

स्वतन्त्र

१ बर्दिया–२ लालविर चौधरी

लोसपा

१ रुपन्देही–४ सर्वेन्द्रनाथ शुक्ल

  • १० मंसिर २०७९, शनिबार प्रकाशित

  • Nabintech